Відпочинок Саморозвиток

Цікаві факти про Азовське море

Стародавні греки називали його Меотійським озером, римляни – Меотійським болотом. «Меотіда» означало «годувальниця». Скіфи обрали назву Каргулак, тобто «багате рибою». Рівень води Азовського моря щорічно падає. З часом це може призвести до повного зникнення водойми. Цей і чимало інших цікавих фактів про Азовське море зібрано у статті на основі наукових досліджень і свідчень очевидців.

Згідно «Теорії Чорноморського потопу», воно утворилось в результаті стихійного явища – швидкого підняття Чорного моря 7700 років тому. Сьогодні їх поєднує Керченська протока. В кінці мезозойського періоду, в результаті формування Кримських гір, піднялась частина суші. Вона стала дном Азовського моря. Наймолодшого моря у світі.

Географічна довідка

Азовське – це напівзамкнене море, розташоване біля східного берега Європи. Воно омиває узбережжя Краснодарського краю і Ростовської, Херсонської, Запорізької та Донецької областей, берег Кримського півострова. Це мілководна, «плоска» водойма площею 39000 кв. м з невисокими схилами. Протяжність берегової лінії складає 1472 км. Прогулюючись нею, можна побачити, що вона «порізана» піщаним затоками, острівцями, плавнями, косами. Є різкі обриви та загострені стрімчаки. Найбільші острови: Бирючий, Піщаний і Черепаха. Останній було створено за наказом Петра Першого.

ТОП-10 цікавих фактів: вас це здивує


 1. Маленьке і найвіддаленіше на Землі

Уявіть: щоб наповнити озеро Байкал, знадобиться 94 Азовських морів. Воно в 1.5 разів менше, чим Аральське; в 10 – чим Каспійське; в 11 – чим Чорне море. Воно є частиною басейну Атлантичного океану. Але віддалене від Атлантики довгим ланцюгом чотирьох морів і заток, який починається у Середземному морі. Тому Азовське море вважається найбільш континентальним. Тут не буває традиційних припливів і відливів.

 1. Солона вода замерзає

Пересічна глибина самого мілкого у світі моря складає 7.4 м. Це висота 5-типоверхового будинку. Максимальна глибина – 13.5 м. Досвідчений аквалангіст може легко дістатись до дна морського. Завдяки припливу річкових вод, рівень солоності у ньому втричі менший, чим в інших океанах та морях. А саме – 10-12 проміле. Водою, що знаходиться біля річищ річок, можна втамувати спрагу. А в деяких місцях, наприклад, в найбільшій затоці Азовського моря (Таганрозькій затоці) трапляється прісноводна риба: короп, карась, щука.

Взимку на морі спостерігається часткове, а іноді й повне замерзання. Настільки сильне, що, за умови тривалих морозів, водойму можна перейти пішки від одного берега до другого. До появи криголамів плавання суден тут було можливим лише починаючи з квітня і до грудня місяця. Через Керченську затоку крига потрапляє в Чорне море.

Парадокс, але водночас біля Керченського півострова здобувають морську сіль. Тут солоність води досягає 30 проміле.

 1. Море, яке світиться: флора і фауна

Його називають «Морем молюсків». Займає перше місце по продуктивності. В ньому є багато видів і підвидів риб. Серед цінних порід: білуга, севрюга, осетер. Завдяки великій кількості планктону, риби у 6.5 разів більше, чим у Каспійському; у 40 – чим у Чорному; у 160 – чим у Середземному морі. Цікавим фактом про Азовське море є те, що з класу ссавців тут мешкає тільки «морська свиня» – азовський дельфін. Найдрібніший представник групи китоподібних веде стадний спосіб життя. Сюди іде на нерест одночасно прохідна, напівпрохідна, морська і прісноводна риба.

Прозорість води низька, вона коливається від 50 до 90 см. Стародавні слов’яни називали море «темно-синім». Але морські хвилі мають переважно зеленаво-жовтуватий відтінок. Адже в них перемішуються пісок і велика кількість планктону. У червні-серпні синьо-зелені водорості, розмножуючись, провокують «цвітіння» верхніх пластів води. Водночас рослини забруднюють воду і споживають кисень.

Деякі живі мікроорганізми мають здатність світитись. Тому з серпня по вересень вночі здається, що море сяє.

 1. Унікальні цілющі властивості

У морській воді і у мулі розчинено 92 хімічних елементів, корисних для людського організму. Тому лікування грязями стало цікавинкою, яка приваблює і туристів, і місцевих жителів. Склад мулу (сульфіди та сульфати) аналогічний грязям Мертвого моря. Він допомагає від захворювань шкіри, органів дихання, суглобів.

У першій половині літа вміст кисню у повітрі на 30% більший, чим на Чорному морі. Корисне повітря збагачують фітонциди степових трав. Завдяки вітрам, панують постійні суховії. Тому влітку тут не така спека, як деінде. Також корисними є термальні джерела, кожне з яких має свій набір лікувальних можливостей. Клімат помірний. Температура води зазвичай не перевищує 28-30 градусів. Оскільки водойма мілка та невелика, вода швидко нагрівається та охолоджується.

 1. Корисні копалини

Тут знаходяться родовища нафти та газу. Наприклад, Північно-Казантипське газове родовище. Також є чимало інших біологічних ресурсів: поклади залізних руд, ракушняк, навіть дрібні алмази. Але розробка родовищ вважається трудомісткою і нерентабельною справою. Тому на даний момент здобувається лише морська сіль.

 1. Куди дме вітер?

На морі не буває штилю. Ніколи. Помірні повітряні маси спостерігаються протягом року. Взимку вітер переважно західний, влітку – східний. Він буває настільки сильним, що вода у великій кількості потрапляє на берег. І на кілька метрів затоплює узбережжя. Спостерігається принцип неглибокої тарілки з водою. Якщо дути з однієї сторони, уся вода опиниться з протилежного боку. Тому взимку затоки та лимани Сиваша наповнюються, а влітку – міліють, берег вкривається солончаками.

Розгляньмо цікаві фати про Азовське море, підтверджені документально. Нещодавно спостерігалась погодна аномалія: біля міста Приморсько-Ахтарська Краснодарського краю вперше за 20 років Азовське море відступило від берега на 100 м. Причиною цього явища вважають сильних східний вітер до 19 м/с. У 1969 році трапилась аналогічна ситуація. Але тоді вітер різко змінився на протилежний, подув у північно-західному напрямку зі швидкістю 45 м/с. Мільйони тонн води затопили Кубанське узбережжя. Люди втрачали життя і житло.

Залежно від зміни вітру, змінюється напрямок течій. Головна колова течія рухається проти годинникової стрілки. За всю історію існування спостерігачі не зафіксували хвилі, яка б перевищила 4 м висоти та 25 м довжини. Адже умови для формування хвиль-гігантів відсутні.

 1. Як фермери море змінили

Сучасна екосистема Азовського моря «страждає» в першу чергу не від розвитку судноплавної промисловості чи туризму, а від фермерської діяльності. У море впадають річки Дон і Кубань. На їх берегах розташовані численні сільськогосподарські підприємства з розвиненими системами зрошування. Влітку вони потребують велику кількість води, знадобились водосховища. Тому рівень річок помітно зменшується.

В результаті в море надходить менше прісної води. Автоматично воно наповнюється солоною водою через Керченську протоку. Вчені зафіксували, що при зменшенні інтенсивності сільськогосподарських робіт спостерігається зворотний процес. Збільшення рівня солоності впливає на органічний світ, який звик до інших кліматичних умов. Риба не йде на нерест, тому її кількість зменшується.

Солоність призвела до надмірного розмноження шкідливих водоростей. Вперше виникло таке явище, як «мор». Наприклад, через брак кисню бички почали «викидатись» на берег. Самі водорості швидко відмирають, що призводить до збільшення забрудненості водойми. Водночас відбувається масова загибель інших мікроорганізмів.

На думку вчених, ситуацію може покращити штучне звуження Керченської протоки.

 1. Найдовші коси у світі

Азовське море лідирує за кількістю морських кіс та їх протяжністю. Їх десять. Найвідомішими вважаються Бердянська, Крива і Білосарайська коси. Їх створює сама природа, кілометрами намиваючи кварцовий пісок із прісноводних рік. І ракушняк. Зовні коси вкриті дрібними скостенілими мушлями, тому схожі на величезні гачки. Місцеві жителі називають їх «дженджиками». І переконують, що під впливом вітру «гачки» змінюють напрямок. Мушлі настільки продуктивні, що зазвичай вкривають усе узбережжя.

Азовське море і Сиваш розділяє найдовша у світі піщана Арабатська Стрілка довжиною понад 100 км. Вона входить у п’ятірку найбільших кіс на землі.

 1. Море загиблих кораблів

Як може потонути корабель у водоймі з найменшою максимальною глибиною? Судна та екіпажі зникали переважно між Бердянською і Довгою косами. Саме тут дно нагадує сипучі піски. Траплялись випадки, коли людина, зайшовши у воду по пояс, відчувала, що не може поворухнутись. П’ять метрів в’язкого мулу «з’їдає» усе безслідно. А щорічний приріст мушель складає 400 т на 1 кв. м. Ще слід зважити на коловороти, які утворюються при зіткненні двох протилежних течій. На підводні та поверхневі течії. Вони здатні віднеси рибальський човен у відкрите море. Довга і Білосарайська коси розташовані навпроти одна одної, тому течія посилюється природним чином. Наганяюча хвиля у Таганрозькій протоці може підніматись до двох метрів. І лише через кілька днів ця величезна маса води стрімко повертається у відкрите море.

 1. Небезпека: сейсмічна активність

По дну моря на глибині кілометра проходить геологічний розлом. Коли пласти наповзають одне на одного, утворюються небезпечні підводні ріки, відбувається різкий підйом або опускання водяних пластів. На поверхні утворюються так звані «стоячі» хвилі. Вони «відбиваються» від берегів, «завмирають» на деякий час. У 1983, 2006 році на Довгій косі спостерігалась повінь, що зносила в море будинки рибалок. З часом їх знаходили на протилежному березі. Постраждали туристи, які не зважили на попередження сейсмологів.

Світ легенд, або напівправда

 • «Тут були амазонки». Згідно з міфами «Іліади», на берегах Азовського моря відбувались битви жінок-воїнів зі скіфами. Амазонки потрапили туди після поразки у баталіях з греками. Переможці везли полонянок у Грецію. Але почалась буря, якою жінки скористались. І потрапили на територію, де знаходилась держава Меотіда.
 • Теорії походження сучасної назви. Деякі дослідники стверджують, що у XIII столітті на місці античного Танаїсу був торгівельний центр Азак. За ще однією версією, на узбережжі арабський народ азі заснував місто Азов. Стародавні азовці захоплювались війнами, були жорстокими. За романтичною легендою, море назване на честь красуні Ази. Вона була настільки красивою, що кожен, побачивши її, забував про сон. Вона загинула в очікуванні коханого на березі моря через обвал.
 • Всі дороги Маріуполя ведуть до моря, про це свідчить сама назва міста.

У цій статті зібрані різні відомості про Азовське море: факти та здогадки. Можливо, не всі вони вірогідні, але цікаві та маловідомі.

Напишіть коментар