Саморозвиток

Цікаві факти про Лесю Українку

Леся Українка – геніальна письменниця, талановита жінка, феноменальна особа, про яку багато говорять, пишуть, дискутують. Вивчаючи вірші поетеси з самого дитинства, здавалось би, ми пам'ятаємо про неї все: дядько Драгоманов… туберкульоз кісток… «Contra spem spero!»… банкнота в 200 грн. Та пірнувши глибше в Лесин життєпис, одразу ж розуміємо: ми не знаємо про Українку майже нічогісінько. Цікаві звички, дивні захоплення, дитячі та дорослі таємниці, перше кохання – все це ховається за кмітливою вдачею непереборної оптимістки і надзвичайної патріотки. Настав час дізнатись цікаві факти з життя Лесі Українки, пізнати дивний феномен «Ucrainka incognita».

П’ять Ларисиних імен

Відомості про дитинство Лариси Косач в більшості своїй пов’язані з частими хворобами та першими пробами пера. Проте мало хто знає, що маленьку доньку в родині називали п’ятьма різними іменами, кожному з яких є логічне пояснення. Народжена Ларисою, для мами вона була Зея – в честь сорту довгої тонкої кукурудзи «зея японіка». Для рідних – пестливо Зеїчок. А тато жартівливо прозивав дівчинку Мишолосією (від поєднання її псевдоніму Леся і братового імені Михайло). Саме з ним в дитинстві Лариса Косач була найбільш близька духом. Світу письменниця відома під псевдонімом Леся Українка, в якому друге слово запозичене у дядька М. П. Драгоманова. Той першим почав підписувати свої твори патріотичним прізвиськом «Українець».

Розумово відстала мамина доня

Цікаві факти про Лесю Українку стосуються і її надзвичайних здібностей. В 4 роки дівчинка вміла вільно читати, в 5 написала свій перший драматичній твір. Леся ще не мала 10 років, коли на світ з’явились її чуттєві вірші. Зовсім скоро деякі поезії вже були надруковані, а чудо-Лесею пишалася вся околиця. З часом письменниця вивчила російську, болгарську, польську, німецьку, італійську, французьку мови. Добре знала давньогрецьку та латинь.

Попри це Лариса не ходила до школи аж до 5 класу. Мама (відома українська письменниця Олена Пчілка) навчала її дома за власною програмою, бо вважала доньку розумово відсталою.

Лесин ясен і гектари Косачів

Біографія Лариси Косач змальовує родину письменниці, як помірно забезпечених інтелігентних людей. Проте насправді Лесині батьки були ще тими «куркулями». Садиба Косачів розташовувалась в найкращій місцині на краю хутору. У власності сім’ї було більше 500 гектарів землі з садами, лісами та ріллею. Щоб доглядати маєток і всі прилеглі території, доводилось наймати працівників.

 Зараз в місцях колишніх володінь Косачів розташований Лесин кадуб – криниця і джерело. Подейкують, там і досі прихований цінний скарб відомої родини. А поблизу В’їзної вежі Любарта, що в Луцьку, живе найстаріше дерево в місті. Це той самий Лесин ясен, під яким ймовірно ще дівчинкою Лариса написала свій перший вірш.

Кохання Українки: взаємне і не дуже

Як і в творчості Українки, в лініях її долі все непросто. Єдине справжнє кохання поетеси було не взаємним. Заможна, талановита і гарна вродою дівчина не могла отримати єдиного бажаного… Хворий на сухоти Сергій Мержинський, до якого всією душею прикипіла Леся, був відданий іншій. На ліричні листи з чуттєвими зізнаннями Українки він завжди стримано і лаконічно відповідав: «Ні!». Навіть помираючи на Лесиних руках, Мержинський заповів потурбуватись про іншу жінку, яка все життя займала місце в його серці.

Та нема лиха без добра! Під впливом тієї жахливої ночі Леся Українка подарувала світові геніальний твір «Одержима», а після – вдягла довічний траур.

«Єдиний мужчина в нашому письменстві»

Не менш цікаві факти з життя Лесі Українки стосуються її репутації у високій поетичній громаді. Справжній метр Іван Якович Франко ще за діда-прадіда назвав Ларису Косач «єдиним мужчиною в нашому письменстві». Струнку, тендітну, хворобливу жінку з тонкою душевною організацією вважали неймовірно сильною духом і міцною по натурі. Проте сама Леся потай стверджувала, ніби не вартує і мізинця з руки того Франка. Ця та інша цікава інформація повстає з таємничих листувань, авторських рецензій, відгуків сучасників та інших достовірних джерел.

Між іншим, аналізуючи листування «єдиного мужчини в нашому письменстві» з відомою Ольгою Кобилянською, науковці висунули теорію, нібито їхні стосунки ніжніші і відвертіші за жіночу дружбу.

Російська поезія затятої українки

Хоч біографія відомої авторки і повна суперечливих фактів, проте одне відомо напевно: Леся Українка – справжній патріот своєї справи і своєї Батьківщини. Тому дуже дивним видається те, що в її творчості присутня поезія російською мовою.

В 1988 році російський письменник Григорій Мачтет попросив Лесю написати заради спроби бодай якийсь витвір на російській. У відповідь на виклик Українка сіла за рояль і під власний акомпанемент продекламувала експромтом «Когда цветет никоциана…». Мачете був враженій, а Леся більше ніколи в житті нічого не писала російською мовою.

Сучасна дівчинка-індиго

 Якби легендарній Ларисі Косач пощастило народитись в наш час, дівчинку скоріше за все визнали б дитиною-індиго. Адже звичайна особистість не здатна мати скільки талантів. Леся Українка:

  • поліглот (добре знала 7 мов);
  • талановита піаністка (ще дитиною виявляла неабиякий хист до гри на фортепіано);
  • знатний науковець (в 19 років створила для молодшої сестри підручник «Стародавня історія східних народів»);
  • неймовірна поетеса (подарувала світові десятки грандіозних драматичних творів та сотні чудових віршів).

Власне, такі цікавинки і формують особистість відомих українських діячів.

Леся-астероїд

Навіть після смерті письменниці виникають чергові дивні і маловідомі факти про неї. Всім відомо, що іменем Лесі Українки названо безліч міських та сільських вулиць, бульварів та майданів, парків та музеїв. Їй присвячено Будинок культури в Одесі, університет у Луцьку, навіть ткацьку фабрику в Черкасах. Та чи знали ви, що в пам’ять про Ларису Косач в 1970 році названо астероїд  – 2616 Lesya. Один із головного поясу астероїдів між Юпітером та Марсом.

Та навіть на тепер цікаві факти про Лесю Українку не закінчуються! Ця постать настільки загадкова та непередбачувана, що слава про неї дивуватиме світ ще не одне сторіччя.

Напишіть коментар