Саморозвиток

Цікаві факти про Світовий океан

Іще 2-3 роки тому кожен мешканець планети на питання про кількість океанів на Землі твердо називав цифру 4. Але й ця географічна догма похитнулась, то ж від 2000 року вчені дедалі частіше схиляються до думки, що окрім найбільшого, Тихого океану, другого за величиною Атлантичного, Індійського, що розлягся на 20% водної поверхні планети і Північного Льодовитого океанів існує й Південний океан, що омиває своїми водами Антарктиду. Які ж факти про океан ми знаємо?

Згадки про «п’ятий водний простір» датуються 1650-тим роком у працях голландського географа Вареніуса, а в Міжнародній гідрографічній асоціації вважають, що простір від Антарктиди до 60 південної широти і слід називати Південним океаном, оскільки ці води є унікальними. Цілком ймовірно, що дані будуть модернізуватись протягом майбутнього, бо життєдіяльність океанів людьми вивчена недостатньо.

Йдеться про те, що людство опанувало тільки десяту частину глибинних знань про водний простір планети. Згідно із Світовим регістром морських створінь левова частка, а може йтись про мільйони особин, навіть не проіменована. Щодо видозмін на географічній мапі, маю на увазі обговорення про існування п’ятого океану, то зараз у науковому світі точаться дискусії з приводу зародження нового океану на території однієї із найзасушливіших місцин в Ефіопії. Вчені схиляються до думки, що він може виникнути на місці рифового розлому.

Вперше про з’яву майбутнього океану у пустелях заговорили у 2005 році. Спеціалісти виклали деталі досліджень в черговому числі Geophysical Research Letters. Ця публікація сповнена міркувань й теорії із низкою доказів про те, що тектонічна активність у цьому розломі аналогічна тим, що відбуваються у надрах океанічних хребтів, внаслідок чого континенти змінюють місце розташування.

Цілком ймовірно, що схожа активність характерна й для Червоного моря. Сміливі умовиводи виглядають цілком реалістичними й для опосередкованої маси людей, оскільки вже доведено, що у нетрях земної кори не вщухають зміни, а ще 200 млн років тому не існувало й Атлантичного океану.

Назва цієї акваторії з’явилась завдяки мапі Вальд-Зюмлера у 1507 році. До цього часу водний простір Атлантики називали «морем за Геракловими стовпами», «західний океан», «море сутінків» та ін. Зараз відомо, що Атлантичний океан найсолоніший з своїх водних побратимів.

Тихий океан допоки вважається найбільшим з усіх. Іспанець Васко Нун’єз де Бальбоа, вперше побачивши його, не зорієнтувався і повважав, що перед ним гладь Південного моря. Тихим водного велетня назвав Магеллан. Ім’я цьому океану мандрівник дав наче у насміх, бо хоча Магеллану й неабияк пощастило проплисти його водами і не потрапити у жодну бурю, всім відомо, що саме у Тихому океані зароджуються тропічні шторми й цунамі руйнівної дії, внаслідок чого зникають з лиця землі цілі міста і втрачаються сотні тисяч людських життів.

Загалом, 90% усієї вулканічної діяльності відбувається в океанах. Але людство, наче у помсту за трагічні наслідки підводних землетрусів і цунамі, докучає екології водного простору. Втім, можливо на зневагу людини катаклізмами відповідає сама природа. Є над чим порозмірковувати, бо як би там не було, на території Тихого океану між Каліфорнією і Гавайськими островами розляглося найбільше сміттєзвалище планети, яке ще називають «Тихоокеанською сміттєвою плямою». Особливості течії зносять сюди тонни пластикового сміття і далі воно не має шансу вирватись із коловороту.

8 червня у Світовий День Океанів принагідно в чергове нагадати людству, що водна стихія потребує обережного й дбайливого ставлення. Могутні у своїй спокійній величі океани за умови розумного й обережного поводження людини здатні обдарувати населення планети добром й користю у вигляді покладів енергоресурсів і рештою природних багатств.

Напишіть коментар