Дім та сім'я

Лаштуємо город на балконі

Одне з найперших місць в благоустрої міст займає озеленення або зелене будівництво. Важливою складовою цього є озеленення балконів, терас, вікон та стін. Зелені частини рослин поліпшують хімічний склад повітря, звільняють його від різних шкідливих фізичних домішок, а також, що дуже важливо, листя рослин затримує пил, кіптяву і найдрібніші частки диму.

Ніщо не може наблизити природу до людини так, як зелений балкон чи вікно. За допомогою рослин на балконі будь-якого будинку і поверху, квартири, можна створити, за бажанням, своєрідну альтанку, мініатюрний квітник і навіть город. Дуже псують вигляд балкони, захаращені ящиками та іншими предметами, які надають неохайний та антисанітарний вигляд навіть гарному будинку.

На балконах можна з успіхом вирощувати городні культури, які прикрасять балкон і принесуть людині користь. Спостерігати за зростанням і розвитком рослин особливо приємно, коли на рослинах з’являються плоди і зелень, яку успішно можна використовувати в їжу.З городніх культур можна вирощувати помідори, огірки, цибулю, часник, петрушку, моркву, кріп і багато інших зеленних.


Так, для вирощування коренеплодів і зеленних необхідні ящички з фанери або ящики, в яких надходять у продаж овочі в магазини. Якщо використовувати ящики з фанери, то розмір їх такий: довжина 30-50 см, ширина 20-50 см і глибина 15-20 см. Щоб не висипався фунт, дно і стінки ящиків вистилають непотрібними поліетиленовими кульками.

Для огірків підходять глиняні горщики ємкістю 2-3 л, а для томатів можна використати старе відро, виварку, непотрібну каструлю та інші ємкості. Землю можна дістати у квітникарствах чи в лісі. Дуже добрий ґрунт У лісі на невеличких галявинках неподалік від дерев. В ньому міститься багато перепрілого листя, різних органічних решток.

Рекомендується додати в ґрунт деревну тирсу, яка є відходом деревообробної промисловості. Тирса, деревина якої не була оброблена антисептиками проти шкідників, є цінним матеріалом з багатим вмістом поживних речовин. Її належить заготувати заздалегідь, побризкати водою і потримати у купі на балконі 2-3 місяці. Коли вона потемнішає, це буде свідчити про її розкладання. Ось тоді і потрібно змішувати тирсу з ґрунтом у рівних долях. Можна ще до висадки і висіву насіння додати перепрілий гній, пташиний послід або компост.

Висів насіння огірків зробити у горщики ємкістю 2-3 л, по 3 штуки, заповнення — лісовий ґрунт разом з перепрілою деревною тирсою або іншою органічною речовиною. Коли з’являться сходи, необхідно біля кожної рослини встромити невеличкий кілочок до 10 см завдовжки, до якого прив’язати шпагат. Шпагат з кілочком прикріпити до спільного шпагату або мотузки, натягнутої вздовж на висоті 1-1,5 м. За шпагат на кілочку рослина буде чіплятися своїми вусиками, відтворюючи повзуче стебло.

Помідори висаджують розсадою в горщики ємкістю 5 л, у відро або виварку, заповнені лісовим ґрунтом з деревною тирсою чи перепрілим гноєм. Розсаду помідорів належить саджати глибоко, до самої верхівки листя, тому що на стовбурцях у ґрунті утворюються додаткові корінці. Після висадки потрібно добре доглядати рослини, поливаючи їх водою по 2 рази на день, особливо у спеку. Під час росту і розвитку рослин належить вносити під них добрива. Якщо буде можливість, дістати такі: азотні — аміачна селітра, фосфорні — суперфосфат, калійні — калійна сіль. Краще вносити добрива у розчині.

Для розчину потрібно зробити концентрат: розчинити в одному посуді всі три солі в такому порядку: скляну банку ємкістю 3 л налити водою до половини і насипати в неї спочатку 1 ст. л. селітри, добре перемішати, потім 1 — калійної солі, знову добре перемішати, і, нарешті, 1 — суперфосфату. Мішати до повного розчинення солей.

Це буде концентрат. Для поливу рослин добривом необхідно брати півсклянки концентрату на 3 літри води, добре перемішувати і цією водою поливати кожну рослину. Вносити добриво з водою 2 рази на місяць.

Крім мінеральних солей добре вносити під рослини і органічне добриво. Найліпшим є гноївка, яку готують із коров’яка. Це цінне добриво готують так: узяти піввідра коров’яка, долити до повного відра водою і залишити на балконі, періодично перемішуючи. Через 10 днів гноївка готова.


Для поливу рослин треба брати 1 склянку гноївки на 3 л води і поливати рослини 1 раз на місяць. Таким чином рослини будуть мати мінеральне і органічне живлення.


Полив рослин гноївкою добре робити під час цвітіння огірків та томатів, це бути сприяти зав’язуванню плодів у рослин і хорошій їх якості. Крім того, належить виконувати і такі заходи: у помідорів необхідно вкорочувати верхівки, щоб одержати більш великі плоди, а також відламувати бічні і прикореневі пагони.

Таким чином, при невеликих затратах часу і праці, можна оформити свій балкон зеленими рослинами, які будуть прикрашати будинок і годувати господарів. Особливо коли серед зелені будуть красуватися червоні помідори, зелененькі огірочки, серед спекотного літа вабитиме насичена і духмяна зелень петрушки, часинка, цибулі…

А яке задоволення одержить людина (а головне, дитина), спостерігаючи за зростанням і розвитком цих рослин! Це корисний відпочинок, поліпшення здоров’я і настрою у нашому непростому побуті, коли вітаміни іноді багатьом не по кишені.

Напишіть коментар