Здоров'я

Хвороба Хортона

Мабуть, кожному знайомі симптоми мігрені. Біль у голові, шум у вухах – приємного мало. Через якийсь час починає боліти око. Людина звертається до лікарів, настає черга офтальмолога – і діагноз відомий. Мова йде про хворобу Хортона. Що ж це за хвороба і як від неї рятуватися?

Досьє

Синдром отримав ім’я американського лікаря, який описав недуг 80 років тому. Оскільки хвороба вражає скроневі артерії, її називають скроневий артеріїт. Причини його виникнення досі невідомі, однак вважається, що проблема криється у порушеннях природного імунітету. Скроневий артеріїт найчастіше зустрічається у жінок, які досягли золотого ювілею. Основний симптом – сильні болі у скроневій області.

Протікання хвороби

Основний симптом – сильні болі у скроневій області. Синдром супроводжується запальним процесом внутрішньої оболонки судин. Він триває від кількох тижнів до півроку і часто закінчується повним блокуванням вражених артерій. Збільшена слизова оболонка просто їх перекриває. Таким чином, болить не голова, а сам череп та його нервові закінчення.

Ще один супутник хвороби Хортона – ревматоїдний м’язовий біль. Найчастіше страждають жувальні м’язи, але хвороба може ламати усе тіло. Пацієнти скаржаться на хронічну втому, підвищення температури, розбитість та слабкість. Подібні ознаки є у грипозного стану, що ускладнює встановлення діагнозу.

Незважаючи на те, що артеріїт приходить разом з мігренню, це два різні захворювання. Досвідчений невролог швидко знайде істину, тому у разі виникнення симптомів зверніться до цього спеціаліста.
Головною відмінністю хвороби від мігрені є тривалість нападу. Напад мігрені проходить поступово, не викликаючи м’язової міальгії. А при хворобі Хортона біль постійний, іноді пульсує. Посилення проявів відбувається при незначному дотику до голови. Здуваються м’які судини скроні, які утворюють вузлики.

Методи діагностики

Для діагностики хвороби Хортона використовується цілий ряд методів, які знаходяться у компетенції спеціалістів різних профілів. Першочергово потрібно здати аналіз крові та перевірити швидкість осідання еритроцитів. Якщо цей показник перевищує норму – це свідчення запального процесу у скроневій області. Також зростає кількість лейкоцитів. При звичайному скроневому болю цей показник у нормі.

Діагноз також підтверджується біопсією поверхневих артерій, ангіографічним дослідженням та пальпацією.

Усі ці аналізи допоможе розшифрувати невролог. Але супутником хвороби Хортона є погіршення зору, тому без допомоги офтальмолога не обійтись. Вислухавши скарги на біль у очному яблуці та подвоєння в очах, лікар проведе обстеження. Воно виявить перекриття притоку крові до зорового нерва, викликане запальним процесом центральної артерії сітківки.
Невропатія зорового нерва – дуже серйозне ускладнення. Відсутність своєчасного лікування викличе незворотні зміни, навіть до повної втрати зору враженим оком.

Лікування

Методика лікування індивідуальна у кожному випадку. При призначенні курсу лікар бере до уваги симптоми, результати аналізів пацієнта. Головна мета лікування хвороби Хортона – попередження ускладнень, які серйозно погіршують протікання хвороби.
Зазвичай хворобу медики лікують двотижневим курсом преднізолона дозуванням 60 мг на добу. Наступні два тижні відбувається зменшення дози препарату до 5 мг в день.

Запальний процес успішно ліквідовують кортикостероїди. Однак при цьому лишається першопричина болю, а тому гарантій цьому немає.

Варто зазначити , що кортикостероїдні медикаменти впливають на кісткову тканину, зокрема підвищують ламкість кісток через зменшення міцності тканини.

Тому радимо контролювати та підтримувати стан шлунку та кісткової тканини. У разі появи нудоти, печії тощо необхідно пройти гастроскопію.

Хворим на гастрити та інші хвороби шлунково-кишкового тракту преднізолон категорично протипоказаний. У їх випадку доцільним буде видалення вузла скроневих судин хірургічним методом.

Народні методи

Наведені нижче засоби доповнюють традиційне лікування хвороби Хортона, а також допомагають у її профілактиці та подоланні побічних ефектів.. Однак самолікуванням займатися не варто.
• Квіти ромашки або кардамон, додані у чай, зменшують запалення та вчиняють заспокійливу дію на слизову оболонку шлунка.
• Бунт у шлунку придушить настоянка квітів календули. 2 ст. ложки сировини залити 2 склянками кип’ятку. Пити по півсклянки перед кожним прийомом їжі.
• Запалення шлунка долається настоянкою коріння солодки: Подрібніть 2 чайних ложки сировини, залийте 1,5 склянками гарячої води. Ця доза розрахована на добу вживання. Потрібно розділити її на 3 частини.

Фізичне навантаження – найкраща профілактика остеопенії. Відмінний крок на покращення здоров’я – відмова від шкідливих звичок.

Раціон повинен складатися за принципом середземноморської дієти для схуднення. Вона включає великий набір овочів, фруктів, зелені, морепродуктів, та м’яса птиці. Ці продукти багаті життєво необхідними вітамінами та речовинами.

Наостанок

Скроневий артеріїт – хвороба хронічна, а тому від нього важко позбавитися повністю. Головне – підтримувати імунітет та зменшити навантаження на органи зору.

Своєчасний початок лікування одразу по встановленню діагнозу допоможе уникнути небажаних наслідків для зорового нерва та черепа. Навіть, якщо хворобу Хортона виявив невролог, відвідайте й офтальмолога для призначення додаткових обстежень та лікування у разі необхідності.

Напишіть коментар