Дім та сім'я

7 речей, які не слід говорити своїй дитині

Бути батьками - це відповідальність, навіть якщо мова йде про вибір слова. Ненавмисно вимовлені фрази можуть змінити світогляд дитини або змусити її сформувати неправильне сприйняття.

Ми дізналися про фрази, які негативно впливають на психічний розвиток дітей та змінили їх на краще.

1. «Ти повинен\повинна слухати дорослих».

Почувши це, дитина думає: «Всі дорослі розумні та добрі. Я повинен робити так, як вони кажуть.» Ця фраза небезпечна тим, що дитина починає довіряти всім дорослим, включаючи незнайомців, і не чекає від них нічого поганого.

Правильна фраза: «Тобі потрібно слухати батьків.» Це допомагає дитині розвивати критичне мислення та здорову недовіру до незнайомих людей.

2. «Перестань плакати».

Почувши це, дитина думає: «Погано проявляти емоції. Мене покарають за сльози». Дитина може вирости мовчазною. Приховані емоції рано чи пізно проявляться в агресії чи сльозах.

Правильна фраза: «Скажи мені, що тебе турбує.» «Чому ти плачеш?» Якщо дитина впала або отримала синець, спробуйте запитати: «Ти плачеш бо тобі болить, або ти просто перелякався/перелякалась?» Це спровокує розмову, яка допоможе дитина виявити свої емоції.

3. «Не будь жадібним!».

Почувши це, дитина думає: «Я мушу все поділити. Немає нічого, що цілком належить мені.» З часом ці думки переростуть у жертовну поведінку. Подорослішавши, людина не захистить власні цінності та власність, вважаючи, що вона їх не гідна.

Правильна фраза: «Ти дозволиш цьому хлопчикові/дівчинці трохи пограти з твоєю іграшкою?» «Може, ти хочеш на деякий час обмінятися іграшками?» Дайте дитині можливість самостійно керувати своїми речами. Якщо дитина проти обміну, то не наполягайте.

4. «Хто тебе цього навчив?» (про погану поведінку чи вчинок)

Почувши це, дитина думає: «Мої батьки не підозрюють, що це зробив/зробила я.» Така дитина буде думати, що вона може залишитися безкарною, переклавши провину на інших.

Правильна фраза: «Навіщо ти це зробив/зробила?» Це допоможе вам з’ясувати, дитина зробила щось негарне сама або при чиємусь заохоченні. Дайте дитині можливість пояснити свої дії.

5. «Подивись на цю чарівну дівчинку».

Почувши це, дитина думає: «Я гірший/гірша за інших. Немає сенсу щось пробувати. Це не спрацює.» Порівняння дитини з іншими негативно впливає на її самооцінку, змушуючи думати, що вона ніколи нічого не доб’ється.

Правильна фраза: «Я люблю тебе. Ти теж можеш це зробити.» Вкажіть на здібності вашої дитини і покажіть, що ви вірите в неї. Пам’ятайте, що ваша дитина унікальна і має свої власні таланти.

6. «Ми поговоримо про це вдома».

Почувши це, дитина думає: «Мої батьки можуть заподіяти мені біль. Я їм не подобаюся. Я не хочу повертатися додому.” Батьки більше не люблять, а погрожують і будинок перетворюється в місце, де на дитину може чекати покарання.

Правильна фраза: «Дозволь мені розповісти тобі, що мене засмутило.» Почувши вашу точку зору, дитина навчиться враховувати ваші почуття при обмірковуванні своїх майбутніх дій.

7. «Ти ще малий/мала щоб думати про це».

Почувши це, дитина думає: «Я все одно хочу знати. Я запитаю когось іншого!» Якщо ваша дитина задає вам незручні питання, але не отримує інформацію, вона буде отримувати її з інших джерел – набагато менш компетентних.

Правильна фраза: «Я не готовий/не готова відповісти зараз. Мені потрібно трохи часу.» Не відмахуйся від дитини. Якщо вона задасть вам питання, спробуйте відповісти на нього. Таким чином, ви залишитеся авторитетом в її очах і не втратите її довіру.

Напишіть коментар