Здоров'я

Нормальний пульс. Все, що треба знати.

Варто знати кожному: відомості про пульс

Пульс – це невід’ємна частина нашого життя: із ним дуже часто пов’язується наш психоемоційний стан, від нього залежить і наше фізичне самопочуття. Коли ми почуваємося цілком здоровими та спокійними, на пульс ми не зважаємо, але інколи він може сигналізувати про негаразди в організмі, про певні збої або фази жіночого циклу, і навіть про серйозні захворювання. Тому кожен, хто «дружить» зі своїм тілом і намагається прислухатися до нього, повинен знати, який нормальний пульс та як його вирахувати.

Пульс: що це таке, норма та відхилення

Отже, що таке пульс? Це періодичні коливання стінок судин, що залежать від скорочень серця та зумовлюються наповненням їх кров’ю протягом одного циклу кровообігу. Розрізняють артеріальний, венозний і капілярний пульс. Його показники пов’язані з ритмічністю й частотою коливань за хвилину. Під пульсом у нормі в людини мається на увазі дотримання ритмічності виникнення пульсових хвиль, які реєструються з однаковою частотою за одну одиницю часу. У зворотному випадку, коли удари пульсу мають хаотичний характер, це називається аритмічним пульсом і зазвичай свідчить про певні порушення кровообігу або роботи серця.

Середньостатистична норма пульсу здорової людини у стані фізичного та психоемоційного спокою обмежується діапазоном від 60 до 90 ударів на хвилину, але припустимі певні відхилення залежно від віку, статі людини, активності й особливостей її організму.

Серце та судини збільшуються в розмірі в міру дорослішання, внаслідок чого відбувається перебудова серцево-судинної системи. Наприклад, у дітей серце менше, ніж у дорослої людини, тому їм потребується більше серцевих скорочень для прокачування того ж об’єму крові, отже їхній пульс частіший. А от у чоловіків частота пульсу має порівняно менші значення, ніж у жінок, тому чоловічий пульс більш розріджений.

Загалом лікарі вважають нормальними такі показники пульсу залежно від віку людини будь-якої статі:

у немовлят віком до 1 місяця: від 110 до 170 ударів на хвилину (середній показник – 140);

у дітей до 1 року: від 102 до 162 ударів на хвилину (середній показник – 132);

у дітей від 1 до 2 років: 124–154 ударів на хвилину (середній показник – 124);

у дітей до 6 років: 106–126 ударів на хвилину (середній показник – 106);

у дітей від 6 до 10 років: 68–118 ударів на хвилину (середній показник – 83);

у підлітка до 15 років: від 55 до 100 ударів на хвилину (середній показник –73);

у дорослих до 50 років: від 60 до 80 ударів на хвилину (середній показник – 70);

у людей 50–60 років: від 64 до 84 ударів на хвилину (середній показник – 64);

у людей від 60 років і старше: 69–89 ударів на хвилину (середній показник – 79).

Від чого залежить показник пульсу

Наведені статистичні дані лише орієнтовні, оскільки показники нормального пульсу в однієї й тієї самої людини можуть значно коливатися залежно від умов навколишнього середовища та стану фізичної активності. Тож під час спокійного тривалого ходіння частота нормального пульсу може сягати 100 ударів на хвилину, а під час бігу, плавання та у стані гострого стресу пульс може підійматися в середньому до 120 ударів.

При цьому збільшення кількості ударів серця за хвилину до 130 у здорової людини не вважається вказівкою на припинення фізичної активності, а от рівень у 170 ударів – вже граничне значення, і лікарі не рекомендують давати таке велике навантаження на організм. Окрім цього, слід не лише відстежувати частоту пульсу під час фізичної активності, а й зазначати час, протягом якого пульс нормалізується після припинення вправ. У звичайних умовах пульс повинен нормалізуватися не пізніше ніж за п’ять хвилин, у зворотному випадку варто пройти обстеження в лікаря-кардіолога.

Показник пульсу також може значно відрізнятися від загальноприйнятої норми протягом дня, наприклад під час їжі, вживання алкогольних напоїв та медикаментів, у випадку відчуття голоду, під час менструації в жінок або під час масажу внаслідок інтенсивізації кровообігу, під час перебування на сонці, на морозі або в безпосередній близькості до відкритого вогню, під час засинання та навіть важкої розумової діяльності. І це не враховуючи стресових станів, активної емоційної розмови чи зустрічі з коханою людиною, які теж сприймаються нашим організмом як стрес, але з певними відхиленнями складу гормонів, що викидаються у кров.

Як відстежити пульс

Наразі існує безліч спеціальних фітнес-гаджетів, серед функцій яких є пульсометр. Це дуже зручно дозволяє моніторити власний пульс під час фізичного навантаження, бігу, активних занять спортом, спрямованих на схуднення. Особливо такі пристрої корисні під час кардіотренування, оскільки під час них показники пульсу відіграють особливу роль: схуднення за допомогою «кардіо» досягається саме шляхом утримання пульсу в потрібному діапазоні протягом 20 хвилин.

До речі, американські вчені довели, що саме в цей час кардіотренування максимально ефективне, бо активує спалення жирових відкладень ще на кілька годин, чим би ви не займалися далі.

Стежити за пульсом також варто літнім людям або тим, хто страждає на аритмію, тахікардію (коли частота серцевих скорочень дуже велика), брадикардію (коли пульс надто низький), а також на вегетосудинну дистонію. Як же дізнатися свій пульс у критичних умовах, коли поряд немає ані пульсометру, ані манометру, ані фітнес-браслетів? Є старий перевірений часом спосіб, для якого знадобиться лише годинник із секундною стрілкою.

Щоб поміряти собі пульс, потрібно покласти годинник перед собою та обхопити себе за зап’ясток таким чином, щоб подушечка середнього пальцю розташовувалася на венах із внутрішнього боку зап’ястка (зазвичай їх легко побачити). Не рекомендується класти на це місце вказівний палець, бо пульс у ньому настільки сильний, що може збивати відчуття. Отже, ви виявите під пальцем пульсацію і зможете вирахувати частоту серцевих скорочень: або відстежуючи кількість ударів усю хвилину, або порахувавши її, наприклад, протягом 15 чи 20 секунд (щоправда, під час аритмії рекомендується моніторити пульс протягом цілої хвилини, бо він може збиватися). Отримане число слід помножити на 4 або 3 відповідно, щоб визначити результат за 60 секунд, тобто кількість ударів на хвилину. Саме це і буде ваш поточний показник пульсу, залежно від якого вже можна вживати необхідних заходів.

Напишіть коментар