Здоров'я

Панічні атаки: що, чому і як із цим боротися

Останнім часом все частіше можна почути про панічні атаки, і велика кількість людей вже стикнулася з цією неприємністю. Але багато хто плутає її з банальним нервовим станом або нападом тривоги, і мало хто знає, що справжня панічна атака – це фізіологічна реакція організму на стрес, тому треба знати деякі хитрощі, як позбутися цього явища.

Що таке панічна атака й чому вона виникає

Коли ми перебуваємо в стані сильного стресу (особливо якщо цей стрес фоновий і затягнувся надовго), наш організм залишається в тонусі тривалий час. І коли стрес минає та ми дозволяємо собі розслабитися, аж тоді ми можемо відчути запаморочення, сильне серцебиття, нудота, похолодіння кінцівок, а якщо з цим нічого не робити, ще починає здаватися, ніби весь світ руйнується, можна навіть втратити свідомість. Все це відбувається через те, що організм, виснажений стресом (від моменту якого може пройти кілька місяців або півроку), раптово починає подавати нам сигнали тривоги. Це своєрідний збій, під час якого у кров викидається велика кількість адреналіну, і все, що ми відчуваємо під час панічної атаки, – саме його прояви. Це свідчить про те, що ми не в повній мірі пережили цей стрес і підсвідомо ще не «відпустили» ситуацію.

Швидкі способи виходу з цього стану

Варто знати, як позбутися панічної атаки, якщо вона застала вас зненацька в будь-яких умовах.

  1. «Розмова» з власним тілом. Перш за все, необхідно усвідомити, що це – неприємне, але не смертельне фізіологічне явище, за допомогою якого організм показує нам, що десь у підсвідомості ховаються невирішені проблеми. Боятися цього стану не треба, тому що страх потягне за собою ще більшу тривогу, і панічна атака може посилитися. Як боротися з цим? Глибоко вдихнути, видихнути й почати розмовляти із собою (можна вголос, якщо вас ніхто не чує). Можна сказати своєму організмові, що його сигнал не залишиться без уваги та що ви усунете проблему, але зараз цей стан уже виконав свою місію й більше не потрібен.

  2. Важливо заспокоїтися. Так, у такому становищі це дуже складно, але необхідно. Допоможуть будь-які способи: глибоке дихання, перемикання уваги з внутрішнього стану на зовнішні явища. Можна увімкнути смішні відео або улюблений серіал, можна взятися за улюблену книгу чи погладити кішку (до речі, домашні тварини пречудово допомагають упоратися з панічними атаками). Якщо запаморочилося в голові, корисно буде «заземлитися», тобто покласти руку на якийсь міцний нерухомий предмет, а краще – на горизонтальну поверхню. Таким чином ми усвідомлюємо, що світ навколо такий само сталий, незмінний і що насправді все гаразд.

  3. Рухайтесь. Оскільки головні причини панічної атаки зводяться до раптового вивільнення адреналіну в нашому організмі, варто знати, що в такий спосіб наше тіло просто подає нам сигнал: бийся або біжи. Отже, якщо у вас є така можливість і ви відчуваєте в собі сили, перша рекомендація – рухатися. Поприсідати, побоксувати, побігати, почати інтенсивне прибирання – все що завгодно, аби «спалити» зайвий адреналін.

  4. Можна ввести себе у свідомий транс. Спробуйте порахувати кількість кахлів на стінці або кількість синіх предметів у приміщенні, де ви перебуваєте. Зосереджуючись на таких дрібних завданнях, ми не лише перемикаємо увагу, а й вводимо самі себе у своєрідний транс, який дозволяє нам заспокоїтися та «пропрацювати» деякі нервові моменти. Тут дуже допомагає медитація, але якщо це не ваш спосіб, спробуйте просто порахувати від одного до десяти – спокійно та повільно – і назад. Зробіть це кілька разів без зупинок, і цілком імовірно, що цей тривожний стан поступово почне вас залишати.

  5. Тепло та затишок. Вивільнення адреналінупризводить до надто сильного серцебиття, і тому щоб заспокоїтися на фізичному рівні, корисно буде лягти під теплу ковдру та витягнутися у весь зріст. Також допомагає зігріти охололі ноги, щоб нормалізувати кровообіг, який було порушено, а також спрямувати відтік крові від голови (куди вона прилила через підвищення артеріального тиску) до кінцівок. І рекомендація, яка допомагає майже завжди, – випити горнятко гарячого солодкого чорного чаю, який не лише зігріє тіло, а й заспокоїть нерви. У такому стані як ніколи важливо відчути домашній затишок, і тому найкраще буде, якщо цей чай для вас зробить близька людина та трохи побуде поряд.

  6. Медикаменти. Якщо ви не знаєте, що робити при панічній атаці, під час якої навіть немає сил рухатися чи думати, вам на допомогу прийдуть швидкі заспокійливі, ліки для серця або для зниження тиску. Оскільки через адреналін під час панічної атаки різко підіймається тиск і пришвидшується серцебиття, терміново заспокоїти ці тілесні прояви можна саме за допомогою крапель або таблеток для серця з бета-блокаторами (тільки не зловживайте). Але якщо нічого не спрацювало, є сенс викликати швидку допомогу, щоб лікарі швидко знизили ваш артеріальний тиск сильнодіючими засобами.

Як уникнути повторень

Не радимо вірити лікарям, які стверджують, що знають, як вилікувати панічні атаки повністю. Слід пам’ятати, що від проявів цього стану не застрахований ніхто. Головне, що можна зробити для себе, – це вести здоровий спосіб життя, займатися спортом (тобто вчасно спалювати зайвий адреналін) і навчитися розслаблятися та відпускати стресові ситуації. Дуже важливо встановити такий тілесно-ментальний зв’язок зі своїм тілом, щоб вчасно домовлятися з ним у випадку нездужання, бо ця фізіологічна реакція має у своїй основі саме психологічні проблеми.

Напишіть коментар