Здоров'я

Психосоматичні розлади: лікуємо душу

Сучасна медицина, особливо на теренах пострадянського простору, під час лікування недугів, на жаль, недостатньо уваги приділяє психосоматичному аспекту. Між тим саме психологічні переживання та турботи частіше всього призводять до знайомих нам хвороб. Зв`язок між тілесними потребами і душею дуже тісний, тому спочатку недуга формується на більш тонкому рівні, і тільки потім проявляє себе у фізичному вираженні.

Причини та симптоми психосоматичних захворювань

Лікування депресії та інших психосоматичних розладів у сучасному світі вийшло чи не на перше місце серед інших діагнозів. Ця сумна статистика дозволяє дійти до висновку, що люди стали переживати більше стресогенних ситуацій. Адже саме це є першопричиною виникнення психосоматичного розладу. Справа в тому, що організм людини працює, як добре налаштований комп`ютер, де все підпорядковано мозку, а процеси керуються дуже чітко. У разі виникнення стресової ситуації організм готується до втечі або до захисту. На підсвідомому рівні активізується робота серця, напружуються м`язи, посилюється потовиділення, а дихання перетворюється на поверхневе і стає частішим. Тобто організм готовий діяти, але цього не стається – людина, як правило, переживає стрес у собі. Таким чином, людина реагує на різні подразники по декілька разів на день. Прогнозований результат – розлад саморегуляції організму.

Коли тривога, душевний біль, роздратованість накопичується, то можливо виникнення депресивного стану різного ступеню важкості, мігреней, сексуальних та психічних розладів. До речі, алкоголізм та наркоманію теж зараховують до станів, спровокованих психосоматичними розладами. Також вони сприяють розвитку панкреатиту, виразки шлунку, цукрового діабету, артеріальної гіпертензії та багатьох інших тілесних недуг.
Під час довготривалого стресу нервові розлади впливають також і на фізичні відчуття:

  • Підіймається тиск. Починає боліти голова. Відмічаються розлади шлунку. Болить шия та спина, тому що людина так би мовити «ховається» від проблем, втягуючи голову в плечі. З`являється відчуття нехватки повітря. Підвищений викид шлункового соку роз`їдає слизову шлунку, що провокує виразку. Вегето-судинна дистонія – це стовідсотково психосоматична недуга, тому що від нервового зриву в першу чергу страждає серце та судини. У крові змінюється рівень глюкози, тому постійні нервові зриви і депресія можуть призвести до розвитку цукрового діабету.


Таким чином, лікування та реабілітацію людей з депресіями та іншими психосоматичними розладами треба починати якомога раніше, не очікуючи ускладнень.

Секрети ефективного лікування психосоматики

Важливо розуміти, що людям з такими недугами дуже важко ефективно лікуватися, особливо на Україні, оскільки, як уже відмічалось, частіше всього вітчизняні лікарі намагаються в першу чергу зняти симптоми хвороби, не дошукуючись її глибинних причин. Особливо таке формальне відношення спостерігається у державних лікувальних установах. В результаті хвороба так і лишається невиліковною.

Є ще один важливий момент – суспільна позиція щодо діагнозу «депресія». Багато людей, особливо старшого покоління вважають проблему несерйозною, майже примхою, від якої треба «лікуватися», наприклад, роботою. Пам`ятаєте, як у класика: «Ви не можете забути кохану? Пиляйте дрова – це добре відволікає». Але хворій людині не до сміху, тому що депресія та інші розлади психосоматичної сфери у прямому сенсі заважають жити.

Лікарі медично-реабілітаційного центру звертають увагу в першу чергу на причину, що викликала тілесне захворювання. У 50 % випадків – це депресії та інші негаразди у роботі нервової системи. Для лікування депресій використовуються різні види психотерапевтичних методів: гіпнотичні, способи гельштат-терапії, когнітивні та корекційні методики. Досвідчені психологи, неврологи, психотерапевти, що працюють з такими пацієнтами, індивідуально підберуть саме той спосіб лікування, який потрібен у конкретному випадку. У деяких ситуаціях, можливо, знадобиться медикаментозний вплив на організм.

Якщо ви лікуєтесь, але не виліковуєтесь, у разі постійних рецидивів захворювань у будь якій сфері: від ендокринології до гінекології, якщо песимістичний стан регулярно приходить в залежності від сезону, можливо, ви нещодавно перенесли пологи або у вашому житті сталася біда – звертайтеся до клініки. Після знайдення конкретної причини або їх комплексу справа лікування буде набагато простішою і ефективнішою. Спеціалісти індивідуально підберуть терапевтичну схему, психологічні методи корекції небажаного стану і повернуть вас до повноцінного, різнобарвного, щасливого життя.

Напишіть коментар